Gimnazjum w Czerminie

oficjalna strona internetowa

Archiwum - rok szkolny 2015/2016

Spis treści niniejszej strony
Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty!

Szanowni Rodzice! Koleżanki i Koledzy Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

   Przed nami kolejny rok szkolny. Niesie on z sobą wiele różnych oczekiwań. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie to rok pełen sukcesów i pomyślności. Wszyscy też wiemy, że bez systematycznej pracy żadnego sukcesu osiągnąć się nie da.

   Rodzicom życzę dobrej i owocnej współpracy ze szkołą, Nauczycielom entuzjazmu i optymizmu, a Uczniom osiągnięcia sukcesu na miarę swoich możliwości. Wszystkim życzę bezpiecznego i pomyślnego roku szkolnego 2015/2016!

Bogusław Peret

dyr. Gimnazjum w Czerminie

Mundurki szkolne - termin dla uczniów klas I

wpisał B. Peret, 3 września 2015 r.

 Uczniowie Gimnazjum w Czerminie, zgodnie z zapisem w Statucie, mają obowiązek noszenia tzw. mundurków szkolnych koloru granatowego, uszytych według określonego wzoru. Więcej informacji na temat mundurków można uzyskać w sekretariacie gimnazjum, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.
Uczniowie klas I mają czas do 30 września 2015 r. na uszycie lub zakupienie mundurka.

Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

wpisał B. Peret, 4 września 2015 r.

W sobotę, 5 września 2015 roku odbędzie się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W Gimnazjum w Czerminie wspólne czytanie "Lalki" rozpoczęliśmy już w piątek, 4 września. Fragmenty tej powieści czytali:

 • p. Leon Getinger - Wójt Gminy Czermin,
 • p. Elżbieta Szymczuch - Sekretarz Gminy Czermin,
 • p. Maria Ochab - dyrektor SP w Czerminie,
 • p. Janina Ćwięka - kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego w Czerminie,
 • p. Bernadeta Adamczyk - dyrektor GOK w Czerminie,
 • p. Grażyna Pezda - pracownik GZO w Czerminie,
 • p. Małgorzata Osika - nauczyciel języka polskiego Gimnazjum w Czerminie,
 • Bogusław Peret - dyrektor Gimnazjum w Czerminie,

oraz Uczennice i Uczniowie Gimnazjum w Czerminie.

Inicjatorkami akcji Narodowe Czytanie "Lalki" w naszej szkole były Panie: Halina Ziomek, Małgorzata Osika i Lucyna Trznadel.

Wszystkim serdecznie dziękuję za udział w tej pięknej akcji, którą rozpoczął Prezydent RP Bronisław Komorowski, a którą kontynuuje jego następca - Prezydent Andrzej Duda.

Zdjęcia z akcji, autorstwa p. Lucyny Trznadel, znajdziecie w galerii szkolnej.

kartka z kalendarza, 17 września - 76 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

wpisał B. Peret, 16 września 2015 r.

17 września br. przypada 76 rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Była to zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 r. przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od dnia 1 września 1939 r. w stanie wojny z niemiecką III Rzeszą w wyniku agresji Niemiec na Polskę.

Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem przewidywanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej najazdu Niemiec na Polskę (po roku 1945 zarówno ZSRR jak i władze PRL oficjalnie zaprzeczały istnieniu tego załącznika aż do roku 1989, choć w niektórych podręcznikach historii wydanych w PRL można jednak było – mimo cenzury – przeczytać enigmatyczne informacje na ten temat).


czytaj więcej na stronie Wikipedii

Wycieczka do Nadleśnictwa Tuszyma

wpisał B. Peret, 17 września 2015 r.

10 września 2015 r. w ramach działalności Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody odbyła się wycieczka uczniów klas 2 do Rzemienia  i Tuszymy. W Rzemieniu uczniowie obserwowali hodowlę bażantów i wysłuchali opowieści Prezesa Koła Łowieckiego ,,Łoś”, pana Mieczysława Struzika.  Następnie w Tuszymie uczestniczyli w wykładzie pana Artura Święcha na temat pracy leśników i zwiedzili salkę poświęconą poligonowi broni V-2 w Bliźnie. Kolejną atrakcją był pobyt w szkółce i grillowanie, a na zakończenie obserwacja rezerwatu konika polskiego. W czasie powrotu do Mielca zatrzymaliśmy się przy starym dębie - pomniku przyrody, którego czułe pogłaskanie, według legendy, ma zagwarantować spełnienie pomyślanego życzenia.

opiekunowie SK LOP: H. Ziomek, M. Brzychcy

Sprzątanie Świata 2015

wpisał B. Peret, 24 września 2015 r.

„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracamy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazanie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska. Do tego potrzebna na będzie wiedza i chęć współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska.

 22 września uczniowie klasy 1c i 1d uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie Świata 2015”. W tym roku akcja była ukierunkowana na wyszukiwanie dzikich wysypisk i w miarę możliwości usuwanie ich. Natomiast nasi gimnazjaliści tradycyjnie zbierali napotkane śmieci w centrum Czermina i na terenie przyszkolnym. Następnie zgodnie z zasadami segregacji wrzucali je do odrębnych worków. Gimnazjaliści uporządkowali też Grób Nieznanego Żołnierza na  cmentarzu parafialnym. W tym roku śmieci było o wiele mniej niż w latach ubiegłych, co świadczy o wzroście świadomości ekologicznej mieszkańców.

Sprzątanie nadzorowały panie:  Halina Ziomek i Marianna Brzychcy.

Zmiany w składzie zespołu redakcyjnego "Głosu Nastolatków"

wpisał B. Peret, 25 września 2015 r.

Jak zwykle z nastaniem kolejnego roku szkolnego zaszły zmiany w redakcji „Głosu Nastolatków”. Opuściła nas grupa redaktorek z ubiegłego rocznika, przez co skład jest prawie nowy. Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

Oto skład zespołu redakcyjnego - od lewej Paulina Stepczyk z klasy 1c, odpowiedzialna za ciekawostki, modę oraz gimnastykę umysłu; kolejno uśmiechają się do Was: Angelika Sołtys (2d),która deklaruje zająć się wiadomościami ze sportu, Magdalena Misiak (3d), zasłużona redaktorka, która już trzeci rok pisze do naszej szkolnej gazetki – w tym numerze autorka sprawozdania z Narodowego Czytania „Lalki” i pamiętnika z życia gimnazjalistki. Dawid Drożdżowski (2c) rozweselać Was będzie humorem rysunkowym oraz komiksami, a Karolina Bis (2b) dostarczy dużej dawki nowinek szkolnych. Karolina Zięba(1b) oraz Karolina Misiak(1b) przedstawiły klasę1b i będą pisały w kąciku literackim.

 

Wycieczka integracyjna klas pierwszych

7 października uczniowie klas pierwszych naszego  gimnazjum byli na wycieczce w Trzcinicy, koło Jasła, gdzie zwiedzili Skansen Archeologiczny Karpacka Troja oraz odwiedzili Bazylikę Matki Boskiej Saletyńskiej w Dębowcu.

Opis wycieczki znajdziesz w październikowym numerze "Głosu Nastolatków", a zdjęcia w szkolnej fotogalerii.

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

wpisał B. Peret, 1 października 2015 r.

W tym roku wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 29 września. Spośród 12 kandydatów został wyłoniony Zarząd SU w składzie:

 1. Przewodniczący - Szymon Jagusiak (65 głosów)
 2. Zastępca przewodniczącego - Mateusz Małek (56 głosów)
 3. Skarbnik - Aleksandra Sieńkowska (18 głosów)
 4. Sekretarz - Dominika Błażejowska (13 głosów)

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwali uczniowie klasy 2a realizujący projekt edukacyjny, pn. ,,Samorządy mają głos”: Krystian Kazimierski, Piotr Kusek, Igor Lubera i Jakub Strycharz. Ich pracę nadzorowały panie: Laura Chorzępa i Marianna Brzychcy.

Wszystkim kandydatom serdecznie dziękujemy, gratulujemy zwycięzcom. Życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Marianna Brzychcy, Laura Chorzępa

 Samorząd Uczniowski zaprasza na swoja stronę na facebooku :-)

Wycieczka uczniów klas III do Muzeum Obozu Auschwitz - Birkenau

"Ja nie byłam człowiekiem... Ja byłam numerem..."

  Krótkie, ale jakże dobitne słowa, wypowiedziane przez jedną z więźniarek obozu Auschwitz zapewne na długo pozostaną w pamięci nastolatkom klas trzecich, którzy 8 października odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wycieczka ta była zupełnie inna od poprzednich. Nie było tutaj mowy o śmiechu czy rozrabianiu. Każdy podszedł do niej z powagą, stosownie się zachowując. Około godziny 11 uczniowie podzielili się na około 25-osobowe grupy (klasa IIIa i IIIb oraz IIIc i IIId), przez trzy godziny wędrowali po ogromnym cmentarzysku, na którym kilkadziesiąt lat temu zginęły miliony osób.
Zwiedzanie rozpoczęło się wejściem przez bramę z napisem ,,Arbeit macht frei’’ (tzn.,, Praca czyni wolnym’’). Pani przewodnik mówiła o tym, że miliony osób przechodziło przez nią z nadzieją na dobre życie. Nie wiedzieli, że spotka ich tu prawdziwe piekło. To wszystko przerosło najśmielsze wyobrażenia. W obozach początkowo nie było łóżek, toteż więźniowie spali na ziemi, na siennikach, które rano składali i ustawiali w kącie izby. Pobudka wczesnym rankiem oznaczała, że zapowiada się kolejny dzień ciężkiej pracy. Ale zanim to nastąpiło, więźniowie biegli do wody, żeby się umyć. Nie zawsze jej starczało. Kolejki były tak długie, że osoby, które znalazły się ostatnie w kolejce, mogły zapomnieć o kąpieli. Jako posiłek dostawali często wodniste zupy, kawę zbożową, herbatę czy chleb z dodatkiem trocin. Funkcyjni, którzy rozdzielali posiłki, zazwyczaj zmniejszali porcje, przez co więźniowie otrzymywali jej znacznie mniej. Kiedy dostawali kawałek chleba, nie było mowy o tym, żeby zostawić go na później. Chcieli choć na chwilę zaspokoić swój głód, który był przyczyną wielu zgonów. Po niespełna trzech miesiącach (bo tyle dawano więźniom na przeżycie) ludzie tracili na wadze, a w konsekwencji dochodziło do śmierci. Przyczyną wyginięcia była take ciężka praca, z którą musieli zmagać się więźniowie. Pracowali na terenie obozu, a także poza jej murami. Nie było to łatwe. Często zła pogoda i zmęczenie utrudniały wykonywanie jakichkolwiek czynności. Dodatkowo jeszcze więźniowie mieli na sobie drewniaki - buty, które dostawali wraz z pasiastymi ubraniami. Były one prawdziwą zmorą dla pracujących, gdyż łatwo ześlizgiwały sie ze stóp, a w zimie przyklejały się do śniegu, przez co trudniej było się poruszać.

Opis wycieczki znajdziesz w październikowym numerze "Głosu Nastolatków"

Dziewczyny Chłopakom

wpisał B. Peret, 2 października 2015 r.

30 września w naszym gimnazjum pamiętano o Dniu Chłopaka. Świętowano go w poszczególnych klasach. Oprócz życzeń koleżanki obdarowywały swoich kolegów drobnymi upominkami.

W imieniu wszystkich chłopaków serdecznie dziękuję :-)

19 października - wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 października br. mija 31 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Z życiem i działalnością błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki możesz się zapoznać m.in. poprzez publikacje na stronach:

 1. Wikipedii.
 2. Polskiego Radia.
 3. Portalu poświęconemu ks. Jerzemu Popiełuszce.
Wycieczka klas I do Trzcinicy i Dębowca

wpisał B. Peret, 20 października 2015 r.

7 października 2015 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum byli na wycieczce w Trzcinicy koło Jasła, gdzie zwiedzili Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, oryginalne połączenie formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego. Na grodzisku gimnazjaliści obejrzeli m.in. wały obronne, zaś na terenie parku archeologicznego wioskę otomańską z początków epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza, a w pawilonie wystawowym ciekawą ekspozycję związaną z życiem naszych przodków. Warto wspomnieć również o filmie obrazującym początki osadnictwa na terenach Podkarpacia i historię powstania skansenu. Gimnazjaliści uczestniczyli także w warsztatach z ceramiki, łucznictwa oraz kuchni pradziejowej. Atrakcją było obejrzenie panoramy skansenu i okolicy z platformy widokowej.

Dalsza trasa wycieczki prowadziła do Dębowca, gdzie znajduje się Bazylika Matki Boskiej Saletyńskiej. Gimnazjaliści zwiedzili kościół, wysłuchali historii objawień saletyńskich, uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym odprawionym przez księdza katechetę Tomasza. Na koniec odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów, a po nich różne zabawy  integracyjne.

Zdjęcia z wycieczki w szkolnej fotogalerii.

Dzień Niepodległości w naszym Gimnazjum

18 listopada - wspomnienie liturgiczne błogosławionej Karoliny Kózkówny

18 listopada 2015 r. przypada 101 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny.

O życiu bł. Karoliny możesz przeczytać m.in. tutaj - kliknij w link.

6 grudnia - wspomnienie liturgiczne Świętego Mikołaja z Miry

Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. O tym wydarzeniu wspomina Dante w swoim eposie. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.

Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków w czasie gwałtownej burzy od niechybnego utonięcia. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła także jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że św. Mikołaj wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że mu nie mogli wypłacić należności. Św. Grzegorz I Wielki w żywocie św. Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarza Dioklecjana i Maksymiana (pocz. wieku IV) Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Święty Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza.
Po długich latach błogosławionych rządów Święty odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Ciało Świętego zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja tegoż roku zostało przewiezione do miasta włoskiego Bari. Dnia 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.

Więcej o św. Mikołaju przeczytasz tutaj lub tutaj.

Próbny Egzamin Gimnazjalny

wpisał B. Peret, 9 grudnia 2015 r.

W dniu wczorajszym rozpoczął się próbny egzamin gimnazjalny dla uczniów klas III. We wtorek uczniowie sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności  z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Dziś piszą część matematyczno-przyrodniczą egzaminu, a jutro ostatnia część egzaminu - języki obce. Uczniowie w zdecydowanej większości zdawać będą język angielski, ale kilkoro uczniów zdawać będzie język niemiecki. Kilka zdjęć w fotogalerii.

Maraton Pisania Listów - 10 grudnia 2015 r.

Maraton pisania listów rozpoczął się po zajęciach lekcyjnych o godzinie 1430 i trwał do 1830.  W akcji wzięło udział siedemdziesiąt uczniów klas I-III oraz jedenastu nauczycieli, za co bardzo serdecznie im dziękujemy. Gimnazjaliści pisali z bardzo dużym zaangażowaniem. Po przeliczeniu listów okazało się, że w sumie napisano ich siedemset pięćdziesiąt trzy, co daje bardzo zadowalający wynik. Najbardziej wytrwałymi uczestnikami okazali się uczniowie klas drugich, którzy pisali przez całe cztery godziny, a co za tym idzie, udało im się napisać najwięcej listów. Są to:

 • Rafał Betel  z klasy IIa
 • Anna Żelazko z klasy IIa
 • Wiktoria Pipała z klasy IIc

Wyżej wymienionym uczniom gratulujemy i dziękujemy za czynny udział w akcji.

Aby umilić pracę uczestnikom akcji członkinie szkolnej grupy Amnesty International przygotowały domowe pierniczki, które ,,osładzały’’ czas pracy. Zaś na szkolnym korytarzu wykonały gazetkę, informującą o tym, kogo broniliśmy. Warto tu także wspomnieć o tzw. ,,Drzewie Antydyskryminacyjnym’’,  które zostało przygotowane przez klasę IIIb.
Reasumując, można śmiało stwierdzić, iż Maraton Pisania Listów przebiegł bardzo pozytywnie. W imieniu szkolnej grupy Amnesty International chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tą akcję: Panu Dyrektorowi - Bogusławowi Peretowi, koordynatorce akcji - Pani mgr Ryszardzie Kryczce, nauczycielom oraz wszystkim przybyłym Gimnazjalistom.

 Gdyby nie Wy, nie osiągnęlibyśmy tak ogromnej liczny napisanych listów.

 Pamiętajcie: ,,Razem mamy siłę’’!

Działaczki SG Amnesty International

Nie dyskryminuj innej płci, młodszych oraz chorych/niepełnosprawnych!

 W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego uczniowie i uczennice klasy IIa i IIIb realizowali ogólnopolski projekt "Stop dyskryminacji’’, pod okiem pań: mgr Lucyny Trznadel i mgr Ryszardy Kryczki.

Celem projektu było: kształtowanie świadomości zrozumienia i mobilizacja do podejmowania działań zwalczających dyskryminację w społecznościach lokalnych i internetowych, realizowanie autorskiego projektu.

Formami pracy były: praca w grupach w ramach warsztatów z zakresu Modułów od I do V, dyskusje,

zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, w oparciu o materiały dostarczone przez Amnesty International.

Udało się: przeprowadzić warsztaty w szkole podstawowej i gimnazjum, wykonać plakaty, wykonać gazetkę tematyczną oraz ulotkę o dyskryminacji, napisać siedemnaście listów do dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, wykonać drzewo antydyskryminacyjne, napisać jeden artykuł do prasy lokalnej, do szkolnej gazetki i na stronę internetową naszego gimnazjum, dokonać podsumowania projektu.

W najbliższym czasie zaprezentujemy nasze dokonania rodzicom podczas wywiadówki śródrocznej, wtedy też zostaną rozdane ulotki.

 Sprawozdanie z przeprowadzonego projektu zostanie przesłane do koordynatorki ogólnopolskiego projektu do Warszawy, pani Aleksandry Góreckiej. Jeśli nasze działanie się spodobają i zostaniemy zakwalifikowani to w nagrodę reprezentacja uczniów z opiekunem uda się do Warszawy. Tutaj zostanie dokonana ogólnopolska wymiana doświadczeń podczas dyskusji panelowej oraz prezentacja naszego projektu.

koordynator projektu mgr Ryszarda Kryczka

Ferie Cup 2016

wpisał: B. Peret, 23 lutego 2016 r.

W dniu wczorajszym, 22 lutego 2016 r., w naszym gimnazjum odbyła się kolejna edycja turnieju piłki halowej dla gimnazjalistów, pod nazwą "Ferie Cup 2016". W turnieju udział wzięło 6 drużyn, a wyniki meczów fazy grupowej przedstawiają poniższe tabele.

Grupa A:

  FC Gołe Klaty Zielona KIA-nka FC Drużyna Punkty Bramki Miejsce
FC Gołe Klaty x 2:1 3:2 6 5:3 I
Zielona KIA-nka 1:2 x 1:2 0 2:4 III
FC Drużyna 2:3 2:1 x 3 4:4 II

Grupa B:

  Promile Kabel od Pilota
Królewscy FC
Punkty Bramki Miejsce
Promile x 1:5 3:0 3 4:5 II
Kabel od Pilota
5:1 x 5:0 6 10:1 I
Królewscy FC
0:3 0:5 x 0 0:8 III

 Wyniki meczów półfinałowych:

 • FC Gołe Klaty - Promile  2:1
 • Kabel od Pilota - FC Drużyna  6:1

Mecz o V miejsce: Królewscy FC - Zielona KIA-nka   1:7

Mecz o III miejsce: Promile - FC Drużyna  2:3

Finał: FC Gołe Klaty - Kabel od Pilota  0:2

Kolejność miejsc:

 1. Kabel od Pilota
 2. FC Gołe Klaty
 3. FC Drużyna
 4. Promile
 5. Zielona KIA-nka
 6. Królewscy FC

Gratuluję wszystkim zawodnikom, a p. Grzegorzowi Krukowskiemu składam serdeczne podziękowania za trud włożony w organizację i przeprowadzenie turnieju "Ferie Cup 2016".

Konkurs Kolęd i Pastorałek 2016

informacje wprowadził B. Peret, 1 lutego 2016 r.

  W piątek, 29 stycznia 2016 r. odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Wzięli w nim udział uczniowie klas I naszego gimnazjum, za co jeszcze raz składam im oraz wychowawcom tych klas serdeczne podziękowania. Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany. Jury, w składzie: Anna Opałacz, Krzysztof Jagusiak, ks. Tomasz Biernat i Bogusław Peret, oceniało poziom artystyczny, stroje i rekwizyty, aranżację oraz historię powstania kolędy lub pastorałki.

Ostatecznie zwyciężyła klasa Ib, która uzyskała 85/88 pkt. II miejsce ex aequo zajęły pozostałe klasy I, a więc Ia, Ic i Id uzyskując po 79/88 pkt.

Wszyscy występujący uczniowie uczniowie otrzymali słodycze ufundowane przez Sklepik szkolny, a zwycięzcy  dodatkowo zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez ks. Tomasza Biernata i ks. proboszcza Pawła Fałowskiego.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu :-). Do zobaczenia i do usłyszenia za rok!

Ożywić pola 2015/2016. Rok bażanta

  W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy  1c i 1d uczestniczą w ogólnopolskim programie aktywnej edukacji ekologicznej  ,,Ożywić pola”, realizowanym pod hasłem „Rok bażanta”.  W ramach realizacji zadań programowych zaprosiliśmy do naszego gimnazjum prezesa Koła Łowieckiego „Łoś” pana Mieczysława Struzika. Spotkanie z gimnazjalistami rozpoczął powitaniem „darz bór”, a następnie wyjaśnił  im historię tego zawołania. W interesujący sposób przybliżył uczniom pracę leśników i ich rolę w zachowaniu bioróżnorodności gatunkowej. Głównym punktem pogadanki przeprowadzonej przez pana prezesa była jednak  biologia bażanta.  Uczniowie słuchali z zaciekawieniem, a po skończonej prelekcji zadawali pytania. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Została też wykonana gazetka tematyczna.

opiekun SK LOP: mgr Marianna Brzychcy

14 marca - Dzień Liczby Pi (π)

Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina – stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. W geometrii euklidesowej π jest równe stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy. Można też zdefiniować π na inne sposoby, na przykład jako pole koła o promieniu równym 1 albo jako najmniejszą dodatnią wartość x, dla której funkcja sinus przyjmuje wartość 0.

Liczba π z dokładnością do 200 miejsc po przecinku:

π ≈ 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825 34211 70679 82148 08651 32823 06647 09384 46095 50582 23172 53594 08128 48111 74502 84102 70193 85211 05559 64462 29489 54930 38196...
Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Synopsis Palmariorum Mathesos (π jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρονperimetron, czyli obwód) a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obaj obliczyli przybliżone wartości π przy czym van Ceulen podał wartość liczby π z dokładnością do 35 miejsc po przecinku).

Wiersz pozwalajacy zapamiętać 32 cyfry składające się na liczbę pi (liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada rozwinięciu dziesiętnemu liczby pi):

Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,
Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (OTWP) 2016

wpisał B. Peret

Eliminacje gminne OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" odbędą się w piątek, 1 kwietnia 2016 r. o godz. 1000 w Domu Strażaka w Czerminie. Chętnych do udziału w Turnieju proszę o zgłaszanie się do p.Grzegorza Krukowskiego.

Poniżej do pobrania zestaw 430 pytań OTWP  oraz przykładowy test dla gimnazjalistów.

Przykłady testów on-line znajdziesz tutaj.

 

"Nienawiść - jestem przeciw"

Od marca 2016 r.  Szkolna Grupa AI oraz klasa Ib realizują w naszym gimnazjum projekt edukacyjny i społeczny. Celem jego jest zwiększenie świadomości wśród uczniów, nauczycieli, pracowników gimnazjum oraz społeczności lokalnej, jakie następstwa niesie ze sobą mowa nienawiści i jakie przestępstwa z niej wynikają.  Z tego głównego celu wynikają szczegółowe:

 • uwrażliwienie uczniów, n-li, pracowników gimnazjum i członków społeczności lokalnej na sposób właściwego odnoszenia się do siebie podczas rozmowy,
 • wdrożenie członków projektu do działań przeciw mowie nienawiści w społeczności lokalnej.

Nasze działania będą składać się z kilku faz:

 1. Warsztatów edukacyjne, oparte o materiał AI: "Dotknięci przez nienawiść, zapomniani przez prawo".  Warsztaty będą podzielone na 5 spotkań po 45 minut. Rozpoczną się 21 marca, a zakończą 6 maja b.r. Quiz dotyczący wiadomości pozyskanych na warsztatach zostanie przeprowadzony 6 maja 2016 r.
 2. Spektakl teatralny: „Chodź człowieku, coś Ci powiem”. Spektakl ma na celu skłonienia widzów do refleksji nad współczesnym światem, własnym życiem i podstawowymi wartościami ważnymi w życiu człowieka. Mówi o zwalczaniu wszelkiego zła dziejącego się wokół nas, tolerancji, miłości, poszanowaniu wolności człowieka. Wystawienie spektaklu w czasie dwóch odrębnych dni planowane jest w dniach: 1 czerwca - dla społeczności gimnazjum i zaproszonych gości, 5 czerwca -  dla społeczności lokalnej. 
 3. Podsumowanie i ewaluacja projektu - 10 czerwca 2016 r.
 4. Wyeksponowanie wyników ankiety oraz krótkie podsumowanie działań w projekcie w postaci zdjęć, słowa pisanego na gazetce szkolnej, na stronie www.gimczermin.witrynaszkolna.pl, w Głosie Nastolatków oraz w gazecie lokalnej Korso (13-17 czerwca 2016 r.).

  Na realizację projektu uzyskaliśmy grant z Amnesty International Polska.

Koordynatorka i autorka projektu mgr Ryszarda Kryczka

You Can Sing 2016

W dniu 21 marca 2016 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czerminie odbyła się piąta edycja Gminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej pod nazwą „You Can Sing”. Organizatorami konkursu są: mgr Magdalena Dudek-Klich (SP Czermin) oraz mgr Krzysztof Jagusiak (Gimnazjum w Czerminie) przy współpracy z mgr Renatą Borowiec (Gimnazjum w Czerminie) pod patronatem dyrektor Szkoły Podstawowej w Czermnie, mgr Marii Ochab oraz dyrektora Gimnazjum, mgr Bogusława Pereta.

W bieżącym roku do konkursu przestąpiło 18 uczestników z trzech szkół podstawowych naszej gminy oraz 7 uczniów gimnazjum. Z przyjemnością odnotowaliśmy pionierski udział Szkoły Podstawowej w Trzcianie oraz udział już zaprzyjaźnionej Szkoły z Brnia Osuchowskiego.

W kategorii klas 1-3 zwyciężczynią została Weronika Sikora ze SP w Czerminie. Drugie miejsce zdobyła Julita Mucha również ze SP w Czerminie. Zaszczytne trzecie miejsce zajęła Ania Padykuła z Brnia Osuchowskiego.

W kategorii klas 4-6 na najwyższe podium wspięła się, brawurowo wykonując piosenkę „Hello” (Adele), uczennica SP w Trzcianie, Aleksandra Myszka. Drugie miejsce zajęła Karolina Dziekan (SP Czermin), a trzecie Zuzanna Fyk (SP Trzciana).

Na wyróżnienia zasłużyły również Martynka Łabaj (SP Czermin) oraz Wiktoria Wróbel (SP Breń Osuchowski).

W kategorii gimnazjum zwyciężyła Paulina Głodzik z klasy 3c. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Malaga, na trzecim Magdalena Ujas, a wyróżnienie otrzymała Daria Polak.

Wszyscy wykonawcy spisali się na medal!

Nagrody w konkursie ufundowali: Oxford University Press, restauracja Bagatella, Xerima oraz sklepik szkolny.

Gratulujemy sukcesów, dziękujemy za obecność i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

mgr Magdalena Dudek-Klich

Eliminacje gminne OTWP już za nami

wpisał B. Peret, 1 kwietnia 2016 r.

W dniu dzisiejszym (1 kwietnia 2016 r.), w Domu Strażaka w Czerminie, odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Uczestniczyli w nich uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści z terenu gminy Czermin.

W kategorii gimnazjum I miejsce zajął Mateusz Ujas, a II miejsce - Izabela Węgrzyn. Będą oni reprezentować naszą gminę i nasze gimnazjum w kolejnym etapie Turnieju, który odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. w Tuszowie Narodowym.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzę powodzenia w dalszych etapach konkursu.

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Jest taka Matka Boska
co nie ma kaplicy
na jednym miejscu pozostać nie umie
przeszła przez Katyń
chodzi po rozpaczy
spotyka niewierzących
nie płacze
rozumie

ks. Jan Twardowski

 

Zbrodnia katyńska – kwalifikowana jako zbrodnia komunistyczna, rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

W języku mniej oficjalnym na określenie zbrodni katyńskiej używane są metonimiczne wyrażenia „Katyń” i „Las Katyński”

Coca Cola Cup 2016 - zdjęcia z II etapu turnieju w Raniżowie w fotogalerii

Do tegorocznej 18. edycji turnieju Coca-Cola Cup zgłosiło się 3907 drużyn. Zwycięzcy ogólnopolskiej rywalizacji w kategorii chłopców i dziewcząt w nagrodę pojadą do Francji na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2016 dopingować biało-czerwonych oraz ambasadora Coca-Cola Cup, Roberta Lewandowskiego.

W dniu 26 kwietnia chłopcy z naszego gimnazjum wzięli udział w II etapie turnieju, który odbył się w Raniżowie. Mimo bardzo dobrej gry nie udało im się jednak pokonać drużyny  z Kupna, a to było warunkiem awansu do kolejnej rundy turnieju.

Wyniki meczów:

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Czermin 1:2

Gimnazjum Kupno - Gimnazjum Padew Narodowa 3:0

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Kupno 0:5

Gimnazjum Czermin - Gimnazjum Padew Narodowa 5:0

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Padew Narodowa 1:2

Gimnazjum Czermin - Gimnazjum Kupno 0:1

Miejsca na podium:

 1. Gimnazjum Kupno
 2. Gimnazjum Czermin
 3. Gimnazjum Padew Narodowa
 4. Gimnazjum Raniżów

Gratulujemy chłopcom wspaniałej postawy, dziękujemy za grę fair play i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach turnieju!

Finał Wojewódzkiej Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców

Dużą niespodzianką zakończył się Finał Wojewódzki Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców rozgrywany w Rzeszowie - Miłocinie w dniu 27 kwietnia 2016 r.. Faworyzowane zespoły z Rzeszowa i Mielca musiały uznać wyższość znakomicie grających zawodników z Grabownicy Starzeńskiej. I to Oni będą reprezentować Podkarpacie na finałach w Kołobrzegu.

Kolejność zespołów:

 1. Gimnazjum Grabownica Starzeńska
 2. Gimnazjum Nr 2 Rzeszów
 3. Gimnazjum Nr 3 Mielec
 4. Gimnazjum Czermin

Gratulujemy naszym chłopcom! IV miejsce w województwie podkarpackim to olbrzymi sukces!

225 rocznica uchwalenia Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. 

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. 

Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. W wojnie w obronie konstytucji Polska, zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II, została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederacją targowicką – spisek polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. 

Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Sejm grodzieński aktem oblatowanym w Grodnie 23 listopada 1793 uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

Źródło: Wikipedia

Finał IX edycji Omnibusa

5 maja 2016 r. w ZSP nr 2 Narciarskiej  Szkole Sportowej w Ustrzykach Dolnych odbył się Finał IX Edycji Omnibusa Matematycznego 2016 dla uczniów klas 4-6 SP i I-III Gimnazjum.  Uczestniczyło w nim 28 uczniów naszego gimnazjum i 14 naszych młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. W gronie najlepszych znaleźli się: Karolina Zięba, Gabriela Ogorzałek z klasy I, Angelika Sołtys, Kinga Ortyl, Dawid Drożdżowski z klasy II oraz Aleksandra Pycior, Mateusz Jeż, Izabela Węgrzyn, Krystian Szeliga, Magdalena Misiak i Kacper Śpiewak z klasy III. Po matematycznych zmaganiach wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się do  diecezjalnego ośrodka Caritas w Myczkowcach, gdzie oglądali ogród biblijny i zjedli pyszny obiad.  Atrakcją był również spacer po zaporze solińskiej, a w drodze  powrotnej pyszne słodkości w cukierni „Słodki domek” koło Leska.

Małgorzata Osika

Uniwersał połaniecki - 7 maja 1794 r.

 Uniwersał połaniecki (właściwie Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych) – akt prawny wydany przez Tadeusza Kościuszkę 7 maja 1794 r. w okolicach miasta Połaniec. Formalnie był wydany w imieniu rządu krajowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów w oparciu o art. IV Konstytucji Trzeciego Maja. 

Był to drugi po Konstytucji i zarazem ostatni akt prawny Rzeczypospolitej, który formalnie przyznawał ograniczoną wolność osobistą chłopom pańszczyźnianym. Uniwersał ten, jak większość aktów prawnych wydanych w czasie insurekcji kościuszkowskiej, nie przetrwał jej upadku i nie miał prawie żadnego wpływu na faktyczną sytuację chłopów. Głównym powodem jego wydania było zalegalizowanie oddziałów kosynierów i umożliwienie chłopom walki zbrojnej w ramach armii powstańczej. Z biegiem lat nabrał on jednak znaczenia symbolicznego. 

Postanowienia Uniwersału dotyczyły: 

 • ograniczenia poddaństwa chłopów,
 • nadania im wolności osobistej,
 • przyznania prawa opuszczenia ziemi, po spełnieniu określonych warunków (spłata długów, zaległych podatków, zawiadomienie wojewódzkiej komisji porządkowej),
 • uznania ograniczonego prawa chłopów do dochodzenia swoich spraw w sądach,
 • zapewnienia nieusuwalności z ziemi, zakazania rugów i potwierdzenia własności podległej,
 • zmniejszenia pańszczyzny z obietnicą dalszych ulg po wygranym powstaniu,
 • zawieszenie wykonania pańszczyzny chłopom powołanym do wojska,
 • polecenie zawierania umów między szlachta a chłopami, wprowadzenia urzędu dozorcy, który był pierwszym w dziejach Polski urzędnikiem państwowym reprezentującym sprawy chłopskie. Jeden dozorca miał mieć pod swoja opieką okręg liczący ok. 1000 gospodarstw. Miał dbać o przestrzeganie Uniwersału.

Dla uczczenia i pamięci o tym wydarzeniu w 1917 r., w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, usypano w Połańcu Kopiec Kościuszki.

 

Źródło: Wikipedia

Gramy i biegamy dla Krystiana Pydycha

W niedzielę, 15 maja na Stadionie w Czerminie będzie miała miejsce akcja charytatywna: GRAMY I BIEGAMI DLA KRYSTIANA PYDYCHA. Krystian przeżył wypadek busa wiozącego piłkarzy Wólczanki Wólki Pełkińskiej. Wciąż potrzebne są środki na kosztowną rehabilitację i opiekę.  

O godzinie 1500 rozpoczną się biegi w ramach corocznej akcji o  nazwie POLSKA BIEGA. Zapisy na listę startową, w różnych kategoriach, będą w dniu rywalizacji sportowej. Po biegach przełajowych o godzinie 1730 rozpocznie się mecz piłki nożnej: STARE BYKI (nauczyciele gimnazjum i przyjaciele) kontra MŁODE WILKI (uczniowie Gimnazjum w Czerminie). 

Zapraszamy całe rodziny, by w tym dniu zmierzyć się w zdrowej rywalizacji sportowej, a także by swoją ofiarnością wesprzeć ten szlachetny cel. 

KAŻDA POGODA JEST DOBRA :-)

ks. Tomasz Biernat

Polska Biega 2016 - w Czerminie pobiegliśmy dla Krystiana

Dzień Otwarty w ZSCKR w Rzemieniu, 12 maja 2016 r.

Wycieczka do Wrocławia, 19-20 maja 2016 r. - zdjęcia w fotogalerii

Finał Powiatowej Gimnazjady w piłce nożnej - nasi chłopcy znów najlepsi!

W poniedziałek, 6 czerwca 2016 r., na stadionie Victorii Czermin odbył się finał Powiatowej Gimnazjady w piłce nożnej chłopców. W rozgrywkach miały wziąć udział 4 drużyny, ale zespól z Padwi Narodowej nie dotarł na zawody. Tak więc jeszcze przed rozpoczęciem turnieju wszystkie drużyny miały zagwarantowane miejsce na podium, należało tylko rozstrzygnąć, które to będzie miejsce ;-)

Ostatecznie najlepsi okazali się gospodarze, czyli reprezentacja Gimnazjum w Czerminie, która pokonała zespół z Gimnazjum nr 4 (wynik 5:1) oraz zespół z Gimnazjum w Radomyślu Wielkim (wynikiem 4:1).

Miejsca na podium:

I. Gimnazjum Czermin

II. Gimnazjum Radomysł Wielki

III. Gimnazjum nr 4 Mielec

Niecodzienna akcja czytania

10 czerwca nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania przebiegającej pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam". Odpowiedzialne za jej przebieg i przygotowanie były: pani Halina Ziomek – bibliotekarka oraz nauczyciele języka polskiego: pani Małgorzata Osika i pani Lucyna Trznadel. Uczniowie i nauczyciele zebrali się na szkolnym placu  i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę.

Kolejną odsłoną projektu było głośne czytanie fragmentów książek. Tym razem w klasach. Dwie czytające „Quo vadis” osoby wcieliły się w role: Winicjusza (Dawid Drożdżowski ) i Ligii (Karolina Stec), by przedstawić uczniom dialog prowadzony między bohaterami po uwięzieniu Ligii z rozkazu Nerona. Kolejni  drugoklasiści: Konrad Piwnica, Igor Lubera i Karolina Bis weszli w role narratora i bohaterów Sienkiewiczowskich „Krzyżaków”. Odegrali scenę spotkania Danusi i Zbyszka z Bogdańca po uwolnieniu dziewczyny z rąk Krzyżaków. Gimnazjaliści czytający utwory Sienkiewicza w ramach przerwy śródlekcyjnej na lekcjach: 3, 4, 5, 6 zbierali brawa od rówieśników i nauczycieli prowadzących w tym czasie zajęcia.

Absolwenci z tytułem Super Sportowca Gimnazjum w Czerminie

Podczas uroczystej akademii w dniu zakończenia r. szk. 2015/2016 nasi absolwenci otrzymali wiele nagród i wyróżnień. M.in. 14-tu najlepszym sportowcom wręczone zostały pamiątkowe medale z tytułem Super Sportowca Gimnazjum w Czerminie. 


Dziewczęta:

 • Agnieszka Banik
 • Sylwia Bugaj
 • Wiktoria Kusek
 • Patrycja Molak
 • Dominika Paź
 • Aleksandra Sieńkowska

Chłopcy:

 • Kacper Bugaj
 • Mateusz Ćwięka
 • Kamil Dąbek
 • Patryk Dubiel
 • Kacper Głodzik
 • Szymon Jagusiak
 • Jakub Kasprzak
 • Wiktor Lasota

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję i dziękuję za godne reprezentowanie naszego gimnazjum!

BIP

Kalendarz
Statystyka witryny

Liczba wejść na tę stronę od dnia 20 marca 2015 r.

Darmowy licznik odwiedzin
Projekty

Gimnazjum w Czerminie bierze udział w projekcie "Lepsza Szkoła"

 

Od początku stycznia 2015 roku w naszej szkole realizujemy projekt: „Razem mamy siłę: stop dyskryminacji!”

 

e-Akademia

Od września 2010 r. do czerwca 2013 r. realizowaliśmy projekt "e-Akademia Przyszłości"

 

Edukacja dla GodnościEdukacja dla Godności

W lutym 2012 r. przystąpiliśmy do projektu "Edukacja dla Godności"

 

Od września 2012 r. bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii "Postaw na rodzinę!"

Czas na świecie
Wiadomości z regionu

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )