Gimnazjum w Czerminie

oficjalna strona internetowa

Strona główna

18 maja - Międzynarodowy Dzień Muzeów19 maja - Dzień Dobrych Uczynków


Wycieczka do Wrocławia, 19-20 maja 2016 r. - zdjęcia w fotogalerii

Dzień Otwarty w ZSCKR w Rzemieniu, 12 maja 2016 r.

Inauguracja obchodów Roku Sienkiewicza

Aby uhonorować wielkiego Polaka, uczcić 170. rocznicę jego urodzin, 100. rocznicę śmierci i 120. rocznicę wydania powieści  „Quo vadis”,  13 maja odbył się w naszej szkole Maraton Czytania Utworów Henryka Sienkiewicza. Zapoczątkował on obchody Roku Sienkiewicza w gimnazjum . Ogłoszona przez nauczycieli polonistów i panią bibliotekarkę akcja głośnego czytania spotkała się z dużym odzewem ze strony gimnazjalistów. Czytelnicy, uczniowie klas I wraz z Panią Małgorzatą Osiką, klas II - z Panią Lucyną Trznadel i klas III - z Panią Elżbietą Krukowską mieli niecodzienną okazję do wysłuchania utworów pisarza, laureata Nagrody Nobla. Maraton trwał od godziny 800 do 1330  . Grupa sympatyków książek miała okazję posłuchać znanych lektur szkolnych i tych mniej popularnych utworów pisarza. Niektórzy  sami zmierzyli się z czytaniem, niełatwych przecież utworów, ze względu na specyficzny styl i język Sienkiewiczowski. Czytano „Latarnika”, „Janka Muzykanta”, „Krzyżaków” i „Listy z podróży”. Dzięki tej akcji wiele osób uświadomiło sobie, że książkę  można  traktować  jako propozycję przyjemnego spędzania czasu. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości , bo jak mówi przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, a ponadto  „Ludzie, którzy czytają, roztaczają wokół siebie piękno i harmonię, dzięki czytaniu sami stają się piękni”.

Lucyna Trznadel

Polska Biega 2016 - w Czerminie pobiegliśmy dla Krystiana

Gramy i biegamy dla Krystiana Pydycha

W niedzielę, 15 maja na Stadionie w Czerminie będzie miała miejsce akcja charytatywna: GRAMY I BIEGAMI DLA KRYSTIANA PYDYCHA. Krystian przeżył wypadek busa wiozącego piłkarzy Wólczanki Wólki Pełkińskiej. Wciąż potrzebne są środki na kosztowną rehabilitację i opiekę.  

O godzinie 1500 rozpoczną się biegi w ramach corocznej akcji o  nazwie POLSKA BIEGA. Zapisy na listę startową, w różnych kategoriach, będą w dniu rywalizacji sportowej. Po biegach przełajowych o godzinie 1730 rozpocznie się mecz piłki nożnej: STARE BYKI (nauczyciele gimnazjum i przyjaciele) kontra MŁODE WILKI (uczniowie Gimnazjum w Czerminie). 

Zapraszamy całe rodziny, by w tym dniu zmierzyć się w zdrowej rywalizacji sportowej, a także by swoją ofiarnością wesprzeć ten szlachetny cel. 

KAŻDA POGODA JEST DOBRA :-)

ks. Tomasz Biernat

Finał IX edycji Omnibusa

5 maja 2016 r. w ZSP nr 2 Narciarskiej  Szkole Sportowej w Ustrzykach Dolnych odbył się Finał IX Edycji Omnibusa Matematycznego 2016 dla uczniów klas 4-6 SP i I-III Gimnazjum.  Uczestniczyło w nim 28 uczniów naszego gimnazjum i 14 naszych młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. W gronie najlepszych znaleźli się: Karolina Zięba, Gabriela Ogorzałek z klasy I, Angelika Sołtys, Kinga Ortyl, Dawid Drożdżowski z klasy II oraz Aleksandra Pycior, Mateusz Jeż, Izabela Węgrzyn, Krystian Szeliga, Magdalena Misiak i Kacper Śpiewak z klasy III. Po matematycznych zmaganiach wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się do  diecezjalnego ośrodka Caritas w Myczkowcach, gdzie oglądali ogród biblijny i zjedli pyszny obiad.  Atrakcją był również spacer po zaporze solińskiej, a w drodze  powrotnej pyszne słodkości w cukierni „Słodki domek” koło Leska.

Małgorzata Osika

Finał Wojewódzkiej Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców

Dużą niespodzianką zakończył się Finał Wojewódzki Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców rozgrywany w Rzeszowie - Miłocinie w dniu 27 kwietnia 2016 r.. Faworyzowane zespoły z Rzeszowa i Mielca musiały uznać wyższość znakomicie grających zawodników z Grabownicy Starzeńskiej. I to Oni będą reprezentować Podkarpacie na finałach w Kołobrzegu.

Kolejność zespołów:

 1. Gimnazjum Grabownica Starzeńska
 2. Gimnazjum Nr 2 Rzeszów
 3. Gimnazjum Nr 3 Mielec
 4. Gimnazjum Czermin

Gratulujemy naszym chłopcom! IV miejsce w województwie podkarpackim to olbrzymi sukces!

Coca Cola Cup 2016 - zdjęcia z II etapu turnieju w Raniżowie w fotogalerii

Do tegorocznej 18. edycji turnieju Coca-Cola Cup zgłosiło się 3907 drużyn. Zwycięzcy ogólnopolskiej rywalizacji w kategorii chłopców i dziewcząt w nagrodę pojadą do Francji na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2016 dopingować biało-czerwonych oraz ambasadora Coca-Cola Cup, Roberta Lewandowskiego.

W dniu 26 kwietnia chłopcy z naszego gimnazjum wzięli udział w II etapie turnieju, który odbył się w Raniżowie. Mimo bardzo dobrej gry nie udało im się jednak pokonać drużyny  z Kupna, a to było warunkiem awansu do kolejnej rundy turnieju.

Wyniki meczów:

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Czermin 1:2

Gimnazjum Kupno - Gimnazjum Padew Narodowa 3:0

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Kupno 0:5

Gimnazjum Czermin - Gimnazjum Padew Narodowa 5:0

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Padew Narodowa 1:2

Gimnazjum Czermin - Gimnazjum Kupno 0:1

Miejsca na podium:

 1. Gimnazjum Kupno
 2. Gimnazjum Czermin
 3. Gimnazjum Padew Narodowa
 4. Gimnazjum Raniżów

Gratulujemy chłopcom wspaniałej postawy, dziękujemy za grę fair play i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach turnieju!

Uniwersał połaniecki - 7 maja 1794 r.

 Uniwersał połaniecki (właściwie Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych) – akt prawny wydany przez Tadeusza Kościuszkę 7 maja 1794 r. w okolicach miasta Połaniec. Formalnie był wydany w imieniu rządu krajowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów w oparciu o art. IV Konstytucji Trzeciego Maja. 

Był to drugi po Konstytucji i zarazem ostatni akt prawny Rzeczypospolitej, który formalnie przyznawał ograniczoną wolność osobistą chłopom pańszczyźnianym. Uniwersał ten, jak większość aktów prawnych wydanych w czasie insurekcji kościuszkowskiej, nie przetrwał jej upadku i nie miał prawie żadnego wpływu na faktyczną sytuację chłopów. Głównym powodem jego wydania było zalegalizowanie oddziałów kosynierów i umożliwienie chłopom walki zbrojnej w ramach armii powstańczej. Z biegiem lat nabrał on jednak znaczenia symbolicznego. 

Postanowienia Uniwersału dotyczyły: 

 • ograniczenia poddaństwa chłopów,
 • nadania im wolności osobistej,
 • przyznania prawa opuszczenia ziemi, po spełnieniu określonych warunków (spłata długów, zaległych podatków, zawiadomienie wojewódzkiej komisji porządkowej),
 • uznania ograniczonego prawa chłopów do dochodzenia swoich spraw w sądach,
 • zapewnienia nieusuwalności z ziemi, zakazania rugów i potwierdzenia własności podległej,
 • zmniejszenia pańszczyzny z obietnicą dalszych ulg po wygranym powstaniu,
 • zawieszenie wykonania pańszczyzny chłopom powołanym do wojska,
 • polecenie zawierania umów między szlachta a chłopami, wprowadzenia urzędu dozorcy, który był pierwszym w dziejach Polski urzędnikiem państwowym reprezentującym sprawy chłopskie. Jeden dozorca miał mieć pod swoja opieką okręg liczący ok. 1000 gospodarstw. Miał dbać o przestrzeganie Uniwersału.

Dla uczczenia i pamięci o tym wydarzeniu w 1917 r., w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, usypano w Połańcu Kopiec Kościuszki.

 

Źródło: Wikipedia

BIP

Kalendarz
Statystyka witryny

Liiczba wejść na tę stronę od dnia 20.03.2015 r.

Darmowy licznik odwiedzin
Ożywić pola 2015/16. Rok bażanta

Projekty

Gimnazjum w Czerminie bierze udział w projekcie "Lepsza Szkoła"

 

Od początku stycznia 2015 roku w naszej szkole realizujemy projekt: „Razem mamy siłę: stop dyskryminacji!”

 

e-Akademia

Od września 2010 r. do czerwca 2013 r. realizowaliśmy projekt "e-Akademia Przyszłości"

 

Edukacja dla GodnościEdukacja dla Godności

W lutym 2012 r. przystąpiliśmy do projektu "Edukacja dla Godności"

 

Od września 2012 r. bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii "Postaw na rodzinę!"

Pogoda w Czerminie
Prognoza pogody dla Czermina
Czas na świecie
Wiadomości z regionu

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )