Gimnazjum w Czerminie

oficjalna strona internetowa

Strona główna

23 sierpnia - Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu24 sierpnia - Wspomnienie Św. Bartłomieja Apostoła; imieniny Bartłomieja i Jerzego


Składy osobowe klas I w roku szkolnym 2016/2017

Absolwenci z tytułem Super Sportowca Gimnazjum w Czerminie

Podczas uroczystej akademii w dniu zakończenia r. szk. 2015/2016 nasi absolwenci otrzymali wiele nagród i wyróżnień. M.in. 14-tu najlepszym sportowcom wręczone zostały pamiątkowe medale z tytułem Super Sportowca Gimnazjum w Czerminie. 


Dziewczęta:

 • Agnieszka Banik
 • Sylwia Bugaj
 • Wiktoria Kusek
 • Patrycja Molak
 • Dominika Paź
 • Aleksandra Sieńkowska

Chłopcy:

 • Kacper Bugaj
 • Mateusz Ćwięka
 • Kamil Dąbek
 • Patryk Dubiel
 • Kacper Głodzik
 • Szymon Jagusiak
 • Jakub Kasprzak
 • Wiktor Lasota

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję i dziękuję za godne reprezentowanie naszego gimnazjum!

Niecodzienna akcja czytania

10 czerwca nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania przebiegającej pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam". Odpowiedzialne za jej przebieg i przygotowanie były: pani Halina Ziomek – bibliotekarka oraz nauczyciele języka polskiego: pani Małgorzata Osika i pani Lucyna Trznadel. Uczniowie i nauczyciele zebrali się na szkolnym placu  i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę.

Kolejną odsłoną projektu było głośne czytanie fragmentów książek. Tym razem w klasach. Dwie czytające „Quo vadis” osoby wcieliły się w role: Winicjusza (Dawid Drożdżowski ) i Ligii (Karolina Stec), by przedstawić uczniom dialog prowadzony między bohaterami po uwięzieniu Ligii z rozkazu Nerona. Kolejni  drugoklasiści: Konrad Piwnica, Igor Lubera i Karolina Bis weszli w role narratora i bohaterów Sienkiewiczowskich „Krzyżaków”. Odegrali scenę spotkania Danusi i Zbyszka z Bogdańca po uwolnieniu dziewczyny z rąk Krzyżaków. Gimnazjaliści czytający utwory Sienkiewicza w ramach przerwy śródlekcyjnej na lekcjach: 3, 4, 5, 6 zbierali brawa od rówieśników i nauczycieli prowadzących w tym czasie zajęcia.

Finał Powiatowej Gimnazjady w piłce nożnej - nasi chłopcy znów najlepsi!

W poniedziałek, 6 czerwca 2016 r., na stadionie Victorii Czermin odbył się finał Powiatowej Gimnazjady w piłce nożnej chłopców. W rozgrywkach miały wziąć udział 4 drużyny, ale zespól z Padwi Narodowej nie dotarł na zawody. Tak więc jeszcze przed rozpoczęciem turnieju wszystkie drużyny miały zagwarantowane miejsce na podium, należało tylko rozstrzygnąć, które to będzie miejsce ;-)

Ostatecznie najlepsi okazali się gospodarze, czyli reprezentacja Gimnazjum w Czerminie, która pokonała zespół z Gimnazjum nr 4 (wynik 5:1) oraz zespół z Gimnazjum w Radomyślu Wielkim (wynikiem 4:1).

Miejsca na podium:

I. Gimnazjum Czermin

II. Gimnazjum Radomysł Wielki

III. Gimnazjum nr 4 Mielec

Wycieczka do Wrocławia, 19-20 maja 2016 r. - zdjęcia w fotogalerii

Dzień Otwarty w ZSCKR w Rzemieniu, 12 maja 2016 r.

Inauguracja obchodów Roku Sienkiewicza

Aby uhonorować wielkiego Polaka, uczcić 170. rocznicę jego urodzin, 100. rocznicę śmierci i 120. rocznicę wydania powieści  „Quo vadis”,  13 maja odbył się w naszej szkole Maraton Czytania Utworów Henryka Sienkiewicza. Zapoczątkował on obchody Roku Sienkiewicza w gimnazjum . Ogłoszona przez nauczycieli polonistów i panią bibliotekarkę akcja głośnego czytania spotkała się z dużym odzewem ze strony gimnazjalistów. Czytelnicy, uczniowie klas I wraz z Panią Małgorzatą Osiką, klas II - z Panią Lucyną Trznadel i klas III - z Panią Elżbietą Krukowską mieli niecodzienną okazję do wysłuchania utworów pisarza, laureata Nagrody Nobla. Maraton trwał od godziny 800 do 1330  . Grupa sympatyków książek miała okazję posłuchać znanych lektur szkolnych i tych mniej popularnych utworów pisarza. Niektórzy  sami zmierzyli się z czytaniem, niełatwych przecież utworów, ze względu na specyficzny styl i język Sienkiewiczowski. Czytano „Latarnika”, „Janka Muzykanta”, „Krzyżaków” i „Listy z podróży”. Dzięki tej akcji wiele osób uświadomiło sobie, że książkę  można  traktować  jako propozycję przyjemnego spędzania czasu. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości , bo jak mówi przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, a ponadto  „Ludzie, którzy czytają, roztaczają wokół siebie piękno i harmonię, dzięki czytaniu sami stają się piękni”.

Lucyna Trznadel

Polska Biega 2016 - w Czerminie pobiegliśmy dla Krystiana

Gramy i biegamy dla Krystiana Pydycha

W niedzielę, 15 maja na Stadionie w Czerminie będzie miała miejsce akcja charytatywna: GRAMY I BIEGAMI DLA KRYSTIANA PYDYCHA. Krystian przeżył wypadek busa wiozącego piłkarzy Wólczanki Wólki Pełkińskiej. Wciąż potrzebne są środki na kosztowną rehabilitację i opiekę.  

O godzinie 1500 rozpoczną się biegi w ramach corocznej akcji o  nazwie POLSKA BIEGA. Zapisy na listę startową, w różnych kategoriach, będą w dniu rywalizacji sportowej. Po biegach przełajowych o godzinie 1730 rozpocznie się mecz piłki nożnej: STARE BYKI (nauczyciele gimnazjum i przyjaciele) kontra MŁODE WILKI (uczniowie Gimnazjum w Czerminie). 

Zapraszamy całe rodziny, by w tym dniu zmierzyć się w zdrowej rywalizacji sportowej, a także by swoją ofiarnością wesprzeć ten szlachetny cel. 

KAŻDA POGODA JEST DOBRA :-)

ks. Tomasz Biernat

Finał IX edycji Omnibusa

5 maja 2016 r. w ZSP nr 2 Narciarskiej  Szkole Sportowej w Ustrzykach Dolnych odbył się Finał IX Edycji Omnibusa Matematycznego 2016 dla uczniów klas 4-6 SP i I-III Gimnazjum.  Uczestniczyło w nim 28 uczniów naszego gimnazjum i 14 naszych młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. W gronie najlepszych znaleźli się: Karolina Zięba, Gabriela Ogorzałek z klasy I, Angelika Sołtys, Kinga Ortyl, Dawid Drożdżowski z klasy II oraz Aleksandra Pycior, Mateusz Jeż, Izabela Węgrzyn, Krystian Szeliga, Magdalena Misiak i Kacper Śpiewak z klasy III. Po matematycznych zmaganiach wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się do  diecezjalnego ośrodka Caritas w Myczkowcach, gdzie oglądali ogród biblijny i zjedli pyszny obiad.  Atrakcją był również spacer po zaporze solińskiej, a w drodze  powrotnej pyszne słodkości w cukierni „Słodki domek” koło Leska.

Małgorzata Osika

Finał Wojewódzkiej Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców

Dużą niespodzianką zakończył się Finał Wojewódzki Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców rozgrywany w Rzeszowie - Miłocinie w dniu 27 kwietnia 2016 r.. Faworyzowane zespoły z Rzeszowa i Mielca musiały uznać wyższość znakomicie grających zawodników z Grabownicy Starzeńskiej. I to Oni będą reprezentować Podkarpacie na finałach w Kołobrzegu.

Kolejność zespołów:

 1. Gimnazjum Grabownica Starzeńska
 2. Gimnazjum Nr 2 Rzeszów
 3. Gimnazjum Nr 3 Mielec
 4. Gimnazjum Czermin

Gratulujemy naszym chłopcom! IV miejsce w województwie podkarpackim to olbrzymi sukces!

Coca Cola Cup 2016 - zdjęcia z II etapu turnieju w Raniżowie w fotogalerii

Do tegorocznej 18. edycji turnieju Coca-Cola Cup zgłosiło się 3907 drużyn. Zwycięzcy ogólnopolskiej rywalizacji w kategorii chłopców i dziewcząt w nagrodę pojadą do Francji na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2016 dopingować biało-czerwonych oraz ambasadora Coca-Cola Cup, Roberta Lewandowskiego.

W dniu 26 kwietnia chłopcy z naszego gimnazjum wzięli udział w II etapie turnieju, który odbył się w Raniżowie. Mimo bardzo dobrej gry nie udało im się jednak pokonać drużyny  z Kupna, a to było warunkiem awansu do kolejnej rundy turnieju.

Wyniki meczów:

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Czermin 1:2

Gimnazjum Kupno - Gimnazjum Padew Narodowa 3:0

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Kupno 0:5

Gimnazjum Czermin - Gimnazjum Padew Narodowa 5:0

Gimnazjum Raniżów - Gimnazjum Padew Narodowa 1:2

Gimnazjum Czermin - Gimnazjum Kupno 0:1

Miejsca na podium:

 1. Gimnazjum Kupno
 2. Gimnazjum Czermin
 3. Gimnazjum Padew Narodowa
 4. Gimnazjum Raniżów

Gratulujemy chłopcom wspaniałej postawy, dziękujemy za grę fair play i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach turnieju!

Uniwersał połaniecki - 7 maja 1794 r.

 Uniwersał połaniecki (właściwie Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych) – akt prawny wydany przez Tadeusza Kościuszkę 7 maja 1794 r. w okolicach miasta Połaniec. Formalnie był wydany w imieniu rządu krajowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów w oparciu o art. IV Konstytucji Trzeciego Maja. 

Był to drugi po Konstytucji i zarazem ostatni akt prawny Rzeczypospolitej, który formalnie przyznawał ograniczoną wolność osobistą chłopom pańszczyźnianym. Uniwersał ten, jak większość aktów prawnych wydanych w czasie insurekcji kościuszkowskiej, nie przetrwał jej upadku i nie miał prawie żadnego wpływu na faktyczną sytuację chłopów. Głównym powodem jego wydania było zalegalizowanie oddziałów kosynierów i umożliwienie chłopom walki zbrojnej w ramach armii powstańczej. Z biegiem lat nabrał on jednak znaczenia symbolicznego. 

Postanowienia Uniwersału dotyczyły: 

 • ograniczenia poddaństwa chłopów,
 • nadania im wolności osobistej,
 • przyznania prawa opuszczenia ziemi, po spełnieniu określonych warunków (spłata długów, zaległych podatków, zawiadomienie wojewódzkiej komisji porządkowej),
 • uznania ograniczonego prawa chłopów do dochodzenia swoich spraw w sądach,
 • zapewnienia nieusuwalności z ziemi, zakazania rugów i potwierdzenia własności podległej,
 • zmniejszenia pańszczyzny z obietnicą dalszych ulg po wygranym powstaniu,
 • zawieszenie wykonania pańszczyzny chłopom powołanym do wojska,
 • polecenie zawierania umów między szlachta a chłopami, wprowadzenia urzędu dozorcy, który był pierwszym w dziejach Polski urzędnikiem państwowym reprezentującym sprawy chłopskie. Jeden dozorca miał mieć pod swoja opieką okręg liczący ok. 1000 gospodarstw. Miał dbać o przestrzeganie Uniwersału.

Dla uczczenia i pamięci o tym wydarzeniu w 1917 r., w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, usypano w Połańcu Kopiec Kościuszki.

 

Źródło: Wikipedia

BIP

Kalendarz
Statystyka witryny

Liiczba wejść na tę stronę od dnia 20.03.2015 r.

Darmowy licznik odwiedzin
Ożywić pola 2015/16. Rok bażanta

Projekty

Gimnazjum w Czerminie bierze udział w projekcie "Lepsza Szkoła"

 

Od początku stycznia 2015 roku w naszej szkole realizujemy projekt: „Razem mamy siłę: stop dyskryminacji!”

 

e-Akademia

Od września 2010 r. do czerwca 2013 r. realizowaliśmy projekt "e-Akademia Przyszłości"

 

Edukacja dla GodnościEdukacja dla Godności

W lutym 2012 r. przystąpiliśmy do projektu "Edukacja dla Godności"

 

Od września 2012 r. bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii "Postaw na rodzinę!"

Pogoda w Czerminie
Prognoza pogody dla Czermina
Czas na świecie
Wiadomości z regionu

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )