Gimnazjum w Czerminie

oficjalna strona internetowa

Strona główna

21 kwietnia - 2769 rocznica założenia Rzymu

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi


13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Jest taka Matka Boska
co nie ma kaplicy
na jednym miejscu pozostać nie umie
przeszła przez Katyń
chodzi po rozpaczy
spotyka niewierzących
nie płacze
rozumie

ks. Jan Twardowski

 

Zbrodnia katyńska – kwalifikowana jako zbrodnia komunistyczna, rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

W języku mniej oficjalnym na określenie zbrodni katyńskiej używane są metonimiczne wyrażenia „Katyń” i „Las Katyński”

Eliminacje gminne OTWP już za nami

wpisał B. Peret, 1 kwietnia 2016 r.

W dniu dzisiejszym (1 kwietnia 2016 r.), w Domu Strażaka w Czerminie, odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Uczestniczyli w nich uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści z terenu gminy Czermin.

W kategorii gimnazjum I miejsce zajął Mateusz Ujas, a II miejsce - Izabela Węgrzyn. Będą oni reprezentować naszą gminę i nasze gimnazjum w kolejnym etapie Turnieju, który odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. w Tuszowie Narodowym.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzę powodzenia w dalszych etapach konkursu.

You Can Sing 2016

W dniu 21 marca 2016 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czerminie odbyła się piąta edycja Gminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej pod nazwą „You Can Sing”. Organizatorami konkursu są: mgr Magdalena Dudek-Klich (SP Czermin) oraz mgr Krzysztof Jagusiak (Gimnazjum w Czerminie) przy współpracy z mgr Renatą Borowiec (Gimnazjum w Czerminie) pod patronatem dyrektor Szkoły Podstawowej w Czermnie, mgr Marii Ochab oraz dyrektora Gimnazjum, mgr Bogusława Pereta.

W bieżącym roku do konkursu przestąpiło 18 uczestników z trzech szkół podstawowych naszej gminy oraz 7 uczniów gimnazjum. Z przyjemnością odnotowaliśmy pionierski udział Szkoły Podstawowej w Trzcianie oraz udział już zaprzyjaźnionej Szkoły z Brnia Osuchowskiego.

W kategorii klas 1-3 zwyciężczynią została Weronika Sikora ze SP w Czerminie. Drugie miejsce zdobyła Julita Mucha również ze SP w Czerminie. Zaszczytne trzecie miejsce zajęła Ania Padykuła z Brnia Osuchowskiego.

W kategorii klas 4-6 na najwyższe podium wspięła się, brawurowo wykonując piosenkę „Hello” (Adele), uczennica SP w Trzcianie, Aleksandra Myszka. Drugie miejsce zajęła Karolina Dziekan (SP Czermin), a trzecie Zuzanna Fyk (SP Trzciana).

Na wyróżnienia zasłużyły również Martynka Łabaj (SP Czermin) oraz Wiktoria Wróbel (SP Breń Osuchowski).

W kategorii gimnazjum zwyciężyła Paulina Głodzik z klasy 3c. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Malaga, na trzecim Magdalena Ujas, a wyróżnienie otrzymała Daria Polak.

Wszyscy wykonawcy spisali się na medal!

Nagrody w konkursie ufundowali: Oxford University Press, restauracja Bagatella, Xerima oraz sklepik szkolny.

Gratulujemy sukcesów, dziękujemy za obecność i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

mgr Magdalena Dudek-Klich

"Nienawiść - jestem przeciw"

Od marca b.r.  Szkolna Grupa AI oraz klasa Ib realizują w naszym gimnazjum projekt edukacyjny i społeczny. Celem jego jest zwiększenie świadomości wśród uczniów, nauczycieli, pracowników gimnazjum oraz społeczności lokalnej, jakie następstwa niesie ze sobą mowa nienawiści i jakie przestępstwa z niej wynikają.  Z tego głównego celu wynikają szczegółowe:

  • uwrażliwienie uczniów, n-li, pracowników gimnazjum i członków społeczności lokalnej na sposób właściwego odnoszenia się do siebie podczas rozmowy,
  • wdrożenie członków projektu do działań przeciw mowie nienawiści w społeczności lokalnej.

Nasze działania będą składać się z kilku faz:

  1. Warsztatów edukacyjne, oparte o materiał AI: "Dotknięci przez nienawiść, zapomniani przez prawo".  Warsztaty będą podzielone na 5 spotkań po 45 minut. Rozpoczną się 21 marca, a zakończą 6 maja b.r. Quiz dotyczący wiadomości pozyskanych na warsztatach zostanie przeprowadzony 6 maja 2016 r.
  2. Spektakl teatralny: „Chodź człowieku, coś Ci powiem”. Spektakl ma na celu skłonienia widzów do refleksji nad współczesnym światem, własnym życiem i podstawowymi wartościami ważnymi w życiu człowieka. Mówi o zwalczaniu wszelkiego zła dziejącego się wokół nas, tolerancji, miłości, poszanowaniu wolności człowieka. Wystawienie spektaklu w czasie dwóch odrębnych dni planowane jest w dniach: 1 czerwca - dla społeczności gimnazjum i zaproszonych gości, 5 czerwca -  dla społeczności lokalnej. 
  3. Podsumowanie i ewaluacja projektu - 10 czerwca 2016 r.
  4. Wyeksponowanie wyników ankiety oraz krótkie podsumowanie działań w projekcie w postaci zdjęć, słowa pisanego na gazetce szkolnej, na stronie www.gimczermin.witrynaszkolna.pl, w Głosie Nastolatków oraz w gazecie lokalnej Korso (13-17 czerwca 2016 r.).

    Na realizację projektu uzyskaliśmy grant z Amnesty International Polska.

Koordynatorka i autorka projektu mgr Ryszarda Kryczka

BIP

Kalendarz
Statystyka witryny

Liiczba wejść na tę stronę od dnia 20.03.2015 r.

Darmowy licznik odwiedzin
Ożywić pola 2015/16. Rok bażanta

Projekty

Gimnazjum w Czerminie bierze udział w projekcie "Lepsza Szkoła"

 

Od początku stycznia 2015 roku w naszej szkole realizujemy projekt: „Razem mamy siłę: stop dyskryminacji!”

 

e-Akademia

Od września 2010 r. do czerwca 2013 r. realizowaliśmy projekt "e-Akademia Przyszłości"

 

Edukacja dla GodnościEdukacja dla Godności

W lutym 2012 r. przystąpiliśmy do projektu "Edukacja dla Godności"

 

Od września 2012 r. bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii "Postaw na rodzinę!"

Pogoda w Czerminie
Prognoza pogody dla Czermina
Czas na świecie
Wiadomości z regionu

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )